Ciekawostki, informacje, rzetelne wiadomości
Tworzenie stron internetowych
Technologie 08 kwietnia 2021

Ile kosztuje strona internetowa?

Niezależnie od tego czy potrzebujesz strony internetowej dla Twojej firmy, czy może chcesz uruchomić bloga dotyczącego Twojej pasji – przeglądając oferty dotyczące usługi wykonania strony internetowej mogły rzucić się w oczy dość duże rozbieżności w cenach pomiędzy różnymi ofertami. Niektóre z nich mogą być irracjonalnie wysokie, inne z kolei podejrzanie niskie. Od czego zależy cena wykonania strony internetowej? Co składa się na ostateczny koszt strony internetowej? Na te pytania postaram się odpowiedzieć właśnie w tym artykule.

Już na samym początku trzeba zdać sobie sprawę, że koszt samej robocizny to tylko ułamek ostatecznej ceny. Tak naprawdę tworzenie stron WWW jest usługą na tyle kompleksową, że aby dobrze realizować zlecone projekty należy wziąć pod uwagę szereg drobnych usług które są wykonywane po to, aby ostateczny efekt był zadowalający i naprawdę realizował wizję Klienta. Czasami zdarzają się, że wszystkie poboczne (lecz niezbędne) czynności pochłaniają w sumie więcej czasu niż samo tworzenie ostatecznej wersji strony.

Konsultacje

Przed jakikolwiek przystąpieniem do pracy należy dobrze zrozumieć oczekiwania Klienta, poznać jego gust, wymagania co do treści które mają znaleźć się na stronie oraz możliwości jakie dana strona powinna oferować. Często zdarza się, że osoba zlecająca wykonanie witryny zajmuje się zupełnie inną branżą i specjalizuje się w tematach dalekich od Internetu, a co za tym idzie nie do końca potrafi dobrze sformułować dyspozycje które chciałaby przekazać firmie wykonującej stronę. Bywa również, że w budżecie którym dysponuje Klient nie zawsze udaje się zrealizować wszystko czego by sobie życzył. W chwilach takich jak wyżej opisane rolą webmastera (osoby odpowiedzialnej za tworzenie stron WWW) jest przełożenie skomplikowanych, technicznych definicja, na zrozumiały dla laika język i wytłumaczenie zawiłości i zależności, a często też wspólne poszukiwanie kompromisów.

Wszystko to wymaga sporo czasu, szerokiej wiedzy i doskonałego rozumienia tematów związanych ze sztuką tworzenia stron WWW. Biorąc pod uwagę, że i z jednej i z drugiej strony czasami konieczne jest wygospodarowanie czasu na dokładne przemyślenie konkretnej sprawy, zdarza się że konsultacje rozkładają się nawet kilka dni, wymagają co najmniej kilku długich rozmów telefonicznych lub obszernych wiadomości e-mail. Jest to zajęcie absorbujące i na pewno czas na nie poświęcony stanowi jakąś część ostatecznej ceny strony internetowej.

Segregacja i przygotowanie materiałów

Bardzo rzadko zdarza się, że materiały (najczęściej będą to teksty i zdjęcia, rzadziej filmy) nadesłane przez zlecającego od razu nadają się na wrzucenie na stronę internetową. Zazwyczaj teksty przesyłane są w postaci plików Word, które należy w całości przeczytać, podzielić na odpowiednie kategorie czy podstrony, a następnie zaplanować konkretnie ich rozmieszczenie na stronie.

Jeszcze więcej pracy wymaga przygotowanie zdjęć. Przeważnie konieczna jest chociaż podstawowa obróbka graficzna, kadrowanie, wycinanie tła czy chociażby odpowiednie ich zmniejszanie i kompresja, tak aby szybko się wczytywały, a jednocześnie ich jakość pozostała na co najmniej zadowalającym poziomie. Z uwagi na fakt iż wizualna część strony internetowej jest bardzo ważna w ostatecznym jej odbiorze, jest to temat na tyle istotny że niektóre firmy zajmujące się tworzeniem stron współpracują z fotografami i zlecają im wykonanie profesjonalnych sesji zdjęciowych na przykład w siedzibie firmy, czy fotografii przedstawiających konkretne produkty firmy dla której realizowany jest projekt witryny internetowej.

Wszystko to pochłania kolejne godziny, a przecież jeszcze nawet nie przeszliśmy do samego wykonywania strony WWW.

Licencje – żeby wszystko było legalne

Przy dużej ilości projektów (zwłaszcza dla mniejszych firm) otrzymuje się bardzo małą ilość dobrej jakości zdjęć, a wynajmowanie fotografa jest kompletnie nieopłacalne. Aby więc zadbać o atrakcyjny wygląd strony kupuje się wysokiej jakości zdjęcia w ogólnodostępnych bazach, gdzie po uiszczeniu stosownej opłaty za licencję, możemy wykorzystać zdjęcie na własnej stronie internetowej. Koszt jednego zdjęcia to zazwyczaj od kilku do kilkunastu dolarów (większość dobrych baz z fotografiami prowadzą firmy zagraniczne). Najczęściej takich zdjęć musimy zakupić co najmniej kilka, dlatego automatycznie ich koszt musi być wliczony w ostateczną cenę za stronę internetową.

W zależności do wymagań Klienta na stronie wykorzystywane są różnego rodzaju skrypty, które mówiąc najprościej odpowiadają zw wykonywanie różnych czynności na stronie w sposób przynajmniej częściowo zautomatyzowany. Przykładem prostych skryptów mogą być na przykład: formularz kontaktowy na stronie internetowej, wyskakujące okienko z informacjami o promocjach czy obowiązkowe okienko informujące o tym jakie dane są zbierane na stronie internetowej. Im bardziej skomplikowany skrypt, tym więcej pracy wymaga. Osoby zajmujące się tworzeniem stron zazwyczaj dysponują swoją bazą gotowych skryptów, jednak obejmuje ona rozwiązania często spotykane i popularne wśród Klientów. Jeśli zażyczymy sobie jakieś nietypowe rozwiązanie konieczne może okazać napisane skryptu od podstawy (co jest bardzo czasochłonne i wymaga bardzo specjalistyczne wiedzy, a co za tym idzie jest kosztowne) lub znalezienie gotowego rozwiązania i wykupienie licencji na jego użytkowanie na naszej witrynie (co jest zdecydowanie tańsze, ale mimo wszystko generuje koszty).

Chcąc posiadać całkowicie legalną stronę WWW należy liczyć z kosztem zakupu różnego rodzaju licencji, które dają nam prawo do wykorzystania różnych elementów na naszej witrynie. Jest to dość duży procent ceny którą przyjdzie nam zapłacić za stronę.

Tworzenie strony WWW to złożony proces / źródło zdjęć: pixabay.com

Domena i serwer

Oczywistym jest że strona internetowa którą zlecamy do wykonania musi posiadać jakiś adres oraz musi zostać umieszczona na odpowiednim serwerze, który spełnia jej wymagania techniczne. Domenę, która stanowi adres naszej witryny trzeba zakupić. Najczęściej rejestracja na pierwszy rok to koszt w okolicach kilkunastu/kilkudziesięciu złotych. Oferta serwerów jest bardzo szeroka, ale jeśli oczekujemy bezproblemowego działania i szybkiego wczytywania się strony, to musimy liczyć się z wydatkiem od około stu do kilkuset złotych rocznie. Warto zwrócić uwagę czy koszt domeny i serwera (hostingu) jest wliczony w kwotę za wykonanie usługi i na pewno uwzględniać ten czynnik podczas porównywania ofert. Nawet jeśli zdecydujemy się na zakup na własną rękę, trzeba się zastanowić czy będziemy w stanie wszystko odpowiednio skonfigurować i faktycznie uruchomić zleconą stronę. W zdecydowanej większości przypadków i tak ostatecznie okaże się, że konieczna będzie pomoc specjalisty.

Konsultacje prawne

Część stron wymaga odpowiedniego dostosowania ich do przepisów prawa. Jeśli na przykład na naszej witrynie firmowej mamy formularz przy pomocy którego gromadzimy dane osobowe zaczynają obowiązywać nas przepisy Ustawy o Ochronie Danych Osobowych oraz zapisy popularnego RODO. Na stronie muszą znaleźć się odpowiednie klauzule i zapisy, aby nasze interesy były odpowiednio zabezpieczone. W Internecie bez problemu znajdziemy oferty kancelarii prawnych lub innych firm, które specjalizują się w przygotowywaniu odpowiednich druków, zapisów i adnotacji. W zależności od tego czy skorzystamy z gotowego wzoru, czy z indywidualnej konsultacji koszt może wynosić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Przygotowanie strony zoptymalizowanej pod wyszukiwarki internetowe

Czy zastanawiało Cię kiedyś dlaczego po wpisaniu jakiegokolwiek hasła w Google niektóre strony internetowe pojawiają się wysoko w wynikach wyszukiwania, a do innych praktycznie nie da się dotrzeć? Temat ten jest na tyle obszerny, że na pewno pojawi się o nim osobny artykuł, natomiast jednym z istotnych czynników jest tak zwana optymalizacja strony internetowej, czyli przygotowanie jej w taki sposób, aby była przyjazna wyszukiwarkom internetowym. Najczęściej opiera się to na odpowiedniej architekturze całej strony, strukturze odnośników wewnętrznych, umieszczeniu tekstów odpowiednio nasyconych interesującymi nas słowami kluczowymi oraz na wielu innych aspektach. Odpowiednia optymalizacja wymaga sporej wiedzy i doświadczenia z tej dziedziny i nie każda osoba zajmująca się tworzeniem stron WWW jest biegła w tej tematyce. Dlatego zawsze warto dowiedzieć się czy nasza strona będzie zoptymalizowana i gotowa do współpracy z wyszukiwarkami. Generuje to dodatkowe koszty, natomiast na pewno jest inwestycją opłacalną. W końcu po co nam nawet najpiękniejsza strona internetowa, skoro nikt do niej nie dotrze?

Poprawki

Bardzo często zdarza się, że po zobaczeniu efektu końcowego zechcemy wprowadzić jakieś zmiany. Czasami trudno jest sobie wcześniej dokładnie wyobrazić wygląd niektórych zestawień kolorystycznych czy zdjęć, dlatego zazwyczaj potrzebna jest przynajmniej jedna seria poprawek. To kolejna praca którą trzeba wykonać, a wychodzimy poza zakres wykonania strony internetowej. Polecam aby sprawdzić ile serii poprawek jest uwzględnione w cenie za wykonanie strony internetowej.

Jak widać powyżej stworzenie i uruchomienie strony internetowej wymaga wykonania wielu pobocznych czynności, które pochłaniają od kilku do kilkunasty godzin, a także mogą generować dodatkowe koszty, z których mogliśmy nie zdawać sobie sprawy zlecając wykonanie naszej wymarzonej witryny WWW. Należy dokładnie sprawdzać co zostało uwzględnione w wycenie przygotowanej przez firmę wykonującą stronę, aby ostatecznie nie okazało się, że pozornie najniższa kwota nie uwzględniała wielu punktów i kwotą którą przyjdzie nam ostatecznie zapłacić będzie sporo wyższa.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tworzenie stron internetowych
Technologie 08 kwietnia 2021

Ile kosztuje strona internetowa?

Niezależnie od tego czy potrzebujesz strony internetowej dla Twojej firmy, czy może chcesz uruchomić bloga dotyczącego Twojej pasji – przeglądając oferty dotyczące usługi wykonania strony internetowej mogły rzucić się w ...

BLOG P14.PL © 2021

Ta strona do działania wykorzystuje pliki cookies. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich używanie. Wszystkie ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w opcjach Twojej przeglądarki internetowej.

Rozumiem Opuść stronę