Tworzenie strony internetowej

Koszt strony internetowej

Młodzi przedsiębiorcy którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z biznesem zdają sobie sprawę, że obecnie marketing internetowy jest jednym z najważniejszych elementów w promocji firmy. Z drugiej jednak strony ceny za wykonanie profesjonalnej strony internetowej mogą wydawać się nieco wygórowane. Wiele osób jednak nie zdaje sobie sprawy jakie koszty wiążą się z przygotowaniem profesjonalnych rozwiązań stworzonych zmyślą o biznesie. Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego nawet oferty na tanie strony www stworzone przez kompetentne osoby to wydatek minimum kilkuset złotych?

Zdjęcia, ikony, tła

Każda strona internetowa składa się z różnego rodzaju zdjęć i innych elementów graficznych jak chociażby ikony. Oczywistym jest, że firma tworząca strony internetowe nie posiada na własność tysięcy zdjęć z różnych branż i dziedzin. Chcąc oddać klientowi stronę wykonaną zgodnie z prawem nie można też ściągnąć sobie dowolnych zdjęć z internetu (są one najczęściej objęte prawami autorskimi). Zdjęcia te trzeba kupić w specjalnych bankach zdjęć. Trzeba zdawać sobie sprawę, że fotografie dobrej jakości mogą kosztować nawet kilkanaście dolarów za sztukę. Wybierając z banku kilka zdjęć niezbędnych w realizacji projektu dla klienta może się okazać to wydatek nawet kilkuset złotych. Gdzie czas i koszty dalszej obróbki (kadrowanie, dopasowywanie kolorystyczne do strony itd.)? Większość stron posiada elementy na które nawet nie zwracasz uwagi, jednak bez nich strona wyglądałaby dziwnie. Mam tutaj na myśli ikony – nawet małą grafikę ze znaczkiem maila lub ikoną telefonu do kliknięcia – te grafiki trzeba kupić lub zlecić do wykonania. Czas poświęcony na grafikę też niestety jest kosztowny.

“Zaplecze” strony

Zastanawiałeś się kiedyś jak to jest że formularz kontaktowy umieszczony na stronie wysyła e-maila? Przecież kod tego formularza trzeba odpowiednio napisać. Źle skonstruowany mechanizm formularza może powodować, że maile od klientów nie będą do Ciebie docierały lub na przykład będą wpadały do spamu. Stworzenie tej niewidocznej części nawet prostego formularza kontaktowego zajmuje czas i wymaga wiedzy, którą posiadają tylko osoby dobrze zaznajomione z tematem. Jak widzisz – nawet elementy, które wydają się błahe, wymagają sporo pracy, aby wszystko działały prawidłowo i było niezawodne. Często na pierwszym rzut oka nie widać dziesiątek a nawet setek linijek napisanego ręcznie kodu.

Często najwięcej pracy włożone jest tam, gdzie nie widać tego na pierwszy rzut oka

Responsywność

Obecnie bardzo istotne jest tworzenie stron responsywnych – to znaczy takich, które będą dobrze prezentowały się na komputerze, laptopie oraz komórce. Rozmiar wyświetlacza czy monitora wymusza często tak różną prezentację elementów na stronie, że konieczne jest wykonanie praktycznie dwóch różnych projektów. To często dwa razy więcej pracy. Następnie konieczne jest przetestowanie zastosowanych rozwiązań na różnych urządzeniach, a nawet w różnych przeglądarkach. To pochłania czas i wymaga wiedzy.

Elementów wpływających na cenę strony internetowej mógłbym wymienić jeszcze co najmniej kilka – koszt stworzenia tekstów i ich opracowania, zastosowanie wiedzy w zakresie odpowiedniej konwersji, czas poświęcony na wdrożenie strony (często klienci z mniejszą wiedzą nie zdają sobie sprawy z konieczności zakupu domeny oraz hostingu). Czynników jest bardzo wiele i na efekt końcowy składa się odpowiedni poziom realizacji każdego z nich. Wymaga to czasu, specjalistycznej wiedzy oraz związany jest z kosztami często niezależnymi od osoby tworzącej stronę (jak w przypadku konieczności zakupu zdjęć.