Ciekawostki, informacje, rzetelne wiadomości
Odchudzanie jest proste
Zdrowie 12 kwietnia 2021

Odchudzanie jest proste

Czytając różnego rodzaju internetowe poradniki dotyczące odchudzania, słuchając wypowiedzi gwiazd fitness w mediach społecznościowych, czy czerpiąc wiedzę z różnych kanałów YouTube dotyczących skutecznego kształtowania sylwetki można odnieść wrażenie, że walka z niechcianymi kilogramami jest bardzo skomplikowana, wymaga sporej liczby wyrzeczeń i bardzo mocnego zaangażowania, a co za tym idzie drastycznej zmiany stylu życia. Okazuje się, że nie musi tak być i postaram się to udowodnić poniższym tekstem.

Na samym początku chciałbym wyraźnie zaznaczyć, że artykuł ten nie jest dedykowany osobom, które mają aspiracje na start w zawodach sylwetkowych, czy też mają zamiar w inny sposób związać się z branżą fitness. Oni faktycznie powinni podejść do tematu zupełnie inaczej. Natomiast jeśli Twoim celem jest po prostu poprawa samopoczucia i uzyskanie sylwetki która będzie dobrze wyglądała w stroju kąpielowym to zapraszam do dalszej lektury.

Punkt wyjścia

Może będzie to nieco nietypowe podejście, ale na samym początku przygody z odchudzaniem fajnie jest poświęcić trochę czasu na zastanowienie się nad obecną kondycją, samopoczuciem oraz stanem zdrowia. O ile kondycję możemy łatwo zweryfikować, a samopoczucie określić samodzielnie, o tyle ocenę stanu zdrowia należy pozostawić lekarzowi rodzinnemu lub innemu specjaliście. Zachęcam aby wykonać podstawowe badania krwi, regularnie mierzyć ciśnienie i udać się na wizytę do lekarza, któremu opowiemy o swoich planach i zapytamy o ewentualne przeciwwskazania. Trzeba mieć świadomość, że chory lub przemęczony organizm nie funkcjonuje prawidłowo, co z kolei może stanowić poważne utrudnienie w skutecznym odchudzaniu. Dlatego zanim podejmiemy kolejne kroki musimy mieć stuprocentową pewność, że umożliwia nam to stan naszego zdrowia.

Szczera ocena własnego ciała, jego możliwości i mocnych oraz słabych stron pozwoli nam tak dopasować następne działania, że nie doświadczymy szybkiego zniechęcenia i utraty entuzjazmu, co u wielu osób prowadzi do porzucenia dążeń do wymarzonej sylwetki. Aby nieco jaśniej wytłumaczyć co mam na myśli posłużę się przykładem – jeśli przez ostatnie lata nasza aktywność była na bardzo niskim poziomie i po prostu nie mamy dobrej kondycji, nie powinniśmy rzucać się już pierwszego dnia na kilkukilometrowy bieg, tylko zacząć od spokojnych spacerów i stopniowo zwiększać intensywność.

Jesteś tym co jesz

Bezapelacyjnie sposób odżywiania się ma największy wpływ na to jak skuteczne będzie nasze odchudzanie. Jednak wbrew powszechnej opinii wcale nie jest potrzebna bardzo restrykcyjna dieta, w której mamy zaplanowany każdy posiłek i wyliczoną każdą porcję co do grama. Najważniejszy jest bilans kaloryczny – czyli upraszczając to bardzo mocno – jaki pod koniec dnia będzie stosunek spożytych kalorii do ilości kalorii które spalił nasz organizm. Bilans ten powinien być ujemy, czyli w trakcie całego dnia powinniśmy spożywać minimalnie mniej kalorii niż jest nam to potrzebne. Jak to obliczyć? W internecie dostępna jest masa kalkulatorów które pomagają obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne. Aby uzyskać najlepszy wynik polecam skorzystać z kilku, a następnie wyliczyć średnią. Jak obliczyć ilość spożytych kalorii? Bez problemu znajdziemy aplikację na telefon która nam to mocno ułatwi.

Aktywność fizyczna to nie tylko siłownia i zajęcia fitness / źródło zdjęć: pexels.com

Zdaję sobie sprawę że liczenie kalorii może być uciążliwe. Co zrobić w sytuacji kiedy z jakiegoś powodu nie jesteśmy w stanie tego zrobić? Najlepszym wyjściem będzie zmiana nawyków żywieniowych na zdrowsze, czyli na przykład zrezygnowanie ze spożywania słodyczy i kalorycznych przekąsek, wyeliminowanie z diety napojów z dużą zawartością cukru, czy zamiana jedzenia typu fast food na zdrowsze odpowiedniki przygotowywane z wartościowych produktów. Już te kilka kroków pozwoli nam znacznie zbliżyć się do upragnionej sylwetki.

Ruch to zdrowie

Mimo iż wyżej zostało napisane, że sposób odżywania się ma największy wpływ na odchudzanie, to nie polecam całkowicie rezygnować z aktywności fizycznej. Ruch sprawi, że będziemy szybciej spalać kalorie, a dodatkowo nasze ciało będzie bardziej umięśnione i będzie się lepiej prezentowało. W końcu co z tego że będziemy szczupli, jeśli nasze ciało będzie wiotkie, a skóra mało sprężysta?

Długie spacery, jazda na rowerze, pływanie czy jogging – to jaką formę aktywności wybierzemy zależy tylko od naszych upodobań. Jeśli wybierzesz sport który lubisz i którego uprawianie sprawia Ci przyjemność będzie Ci znacznie prościej zachować regularność w treningu. Oczywiście jeśli tylko masz ochotę możesz wybrać trening na siłowni lub zorganizowane zajęcia fitness, ale nie jest to konieczne. Kiedy czujesz, że jakaś forma aktywności nie sprawia Ci radości to zmień ją na inną, która bardziej będzie Ci odpowiadała.

Tak naprawdę tylko tyle wystarczy aby zacząć się odchudzać. Zdrowe nawyki żywieniowe, odpowiedni sposób odżywania się i przynajmniej rozsądna dawka aktywności fizycznej pozwolą Ci skutecznie poprawić nie tylko sylwetkę, ale również samopoczucie i zdrowie. Zwłaszcza na początku przygody z pozbywaniem się zbędnych kilogramów, zastosowanie zbyt restrykcyjnych diet i skomplikowanych programów treningowych może prowadzić do szybkiej frustracji i zniechęcenia. Dlatego polecam zacząć od takiej maksymalnie uproszczonej metody na odchudzanie.

Przed jakąkolwiek radykalną zmianą stylu życia, czy sposobu odżywania się koniecznie skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą w tej dziedzinie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Odchudzanie jest proste
Zdrowie 12 kwietnia 2021

Odchudzanie jest proste

Czytając różnego rodzaju internetowe poradniki dotyczące odchudzania, słuchając wypowiedzi gwiazd fitness w mediach społecznościowych, czy czerpiąc wiedzę z różnych kanałów YouTube dotyczących skutecznego kształtowania sylwetki można odnieść wrażenie, że walka ...

Zdrowy sen
Zdrowie 09 kwietnia 2021

Jak spać, żeby się wyspać?

Czy zdarza Ci się, że mimo później godziny i odczuwalnego zmęczenia leżysz w łóżku od dłuższego czasu i nie możesz zasnąć? Może przesypiasz teoretycznie całe noce, jednak rano i tak ...

BLOG P14.PL © 2021

Ta strona do działania wykorzystuje pliki cookies. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich używanie. Wszystkie ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w opcjach Twojej przeglądarki internetowej.

Rozumiem Opuść stronę